Преузето са https://pravno-informacioni-sistem.rs
11
На основу члана 67. став 4. Закона о основама система образовања и васпитања („Службени гласник РС”, бр. 88/17, 27/18 – др. закон, 10/19, 6/20, 129/21, 92/23 и 19/25),
Министар просвете доноси
ПРАВИЛНИК
о изменама и допунама Правилника о плану и програму наставе и учења стручних предмета средњег стручног образовања у подручју рада Хемија, неметали и графичарство
Члан 1.
У Правилнику о плану и програму наставе и учења стручних предмета средњег стручног образовања у подручју рада Хемија, неметали и графичарство („Службени гласник РС – Просветни гласник”, бр. 14/18, 7/19, 9/19, 12/20, 1/21, 9/21, 2/22, 3/23, 9/23, 5/24 и 10/24), у делу: „ПЛАН И ПРОГРАМ НАСТАВЕ И УЧЕЊА ЗА ОБРАЗОВНИ ПРОФИЛ ТЕХНИЧАР ШТАМПЕ”, табела: „I План наставе и учења за образовни профил Техничар штампе*”, број часова практичне наставе у другом разреду: „8”, замењује се бројем: „6”.
Укупан недељни број часова у другом разреду: „17 (*19)”, замењује се бројем: „15 (*17)” .
Укупан недељни број часова у четвртом разреду: „17 (*19)”, замењује се бројем: „18 (*20)”.
Укупан годишњи број теоријских часова: „696 (*756)”, замењује се бројем: „660 (*780)”.
У табели: „I План наставе и учења за образовни профил Техничар штампе када се реализује по дуалном моделу*”, број часова учења кроз рад у другом разреду: „8”, замењује се бројем: „6”.
Укупан недељни број часова у другом разреду: „17 (*19)”, замењује се бројем: „15 (*17)” .
Укупан недељни број часова учења кроз рад у четвртом разреду: „11”, замењује се бројем: „12”.
Укупан недељни број часова у четвртом разреду: „17 (*19)”, замењује се бројем: „18 (*20)”.
Укупан годишњи број теоријских часова: „663 (*723)”, замењује се бројем: „660 (*720)”.
После програма предмета: „ОСНОВИ ВЕБ ДИЗАЈНА”, додаје се Програм матурског испита за образовни профил техничар штампе, који је одштампан уз овај правилник и чини његов саставни део.
У делу: „ПЛАН И ПРОГРАМ НАСТАВЕ И УЧЕЊА ЗА ОБРАЗОВНИ ПРОФИЛ ТЕХНИЧАР ЗА ЗАШТИТУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ”, после програма предмета: „ОСНОВИ КВАЛИТЕТА”, додаје се Програм матурског испита за образовни профил техничар за заштиту животне средине, који је одштампан уз овај правилник и чини његов саставни део.
У делу: „ПЛАН И ПРОГРАМ НАСТАВЕ И УЧЕЊА ЗА ОБРАЗОВНИ ПРОФИЛ ТЕХНИЧАР ЗА ОПЕРАТИВНУ ФОРЕНЗИКУ”, после програма предмета: „ОСНОВИ БИОМЕТРИЈЕ”, додаје се Програм матурског испита за образовни профил техничар за оперативну форензику, који је одштампан уз овај правилник и чини његов саставни део.
Члан 2.
Овај правилник ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије – Просветном гласнику”.
Број 110-00-66/2/2024-03
У Београду, 28. маја 2025. године
Министар,
проф. др Дејан Вук Станковић, с.р.
ПРОГРАМ МАТУРСКОГ ИСПИТА
ЗА ОБРАЗОВНИ ПРОФИЛ ТЕХНИЧАР ШТАМПЕ
ЦИЉ МАТУРСКОГ ИСПИТА
Матурским испитом проверава се да ли је ученик, по успешно завршеном образовању за образовни профил техничар штампе, стекао стручне компетенције прописане Стандардом квалификације – техничар штампе („Службени гласник РС – Просветни гласник”, број 19/20).
СТРУКТУРА МАТУРСКОГ ИСПИТА
Матурски испит за ученике који су се школовали по плану и програму наставе и учења за образовни профил техничар штампе, састоји се из три дела:
– испит из матерњег језика и књижевности;
– испит за проверу стручно-теоријских знања;
– матурски практични рад.
ПРЕДУСЛОВИ ЗА ПОЛАГАЊЕ МАТУРСКОГ ИСПИТА
Ученик полаже матурски испит у складу са законом. Матурски испит може да полаже ученик који је успешно завршио четири разреда средње школе по плану и програму наставе и учења за образовни профил техничар штампе.
У Приручнику о полагању матурског испита за образовни профил техничар штампе (у даљем тексту: Приручник) су утврђени посебни предуслови за полагање матурског испита у складу са планом и програмом наставе и учења.
ПРИРУЧНИК О ПОЛАГАЊУ МАТУРСКОГ ИСПИТА
Матурски испит спроводи се у складу са овим Правилником и Приручником.
Приручник израђује Завод за унапређивање образовања и васпитања – Центар за стручно образовање и образовање одраслих (у даљем тексту: Центар) у сарадњи са тимом наставника из школа у којима се реализује овај образовни профил.
Приручником се утврђују:
– посебни предуслови за полагање и спровођење матурског испита;
– збирка теоријских задатака за матурски испит;
– листа радних задатака, стандардизовани радни задаци и обрасци за оцењивање;
– начини организације и реализације свих делова у оквиру матурског испита.
Центар објављује Приручник на званичној интернет страници Завода за унапређивање образовања и васпитања.
ОРГАНИЗАЦИЈА МАТУРСКОГ ИСПИТА
Матурски испит спроводи се у школи и просторима где се налазе радна места и где су обезбеђени услови за реализацију матурског практичног рада за које се ученик образовао у току свог школовања. Матурски испит се организује у школама у три испитна рока која се реализују у јуну, августу и јануару.
За сваког ученика директор школе одређује менторе. Ментори су наставници стручних предмета који су обучавали ученика у току школовања. Они помажу ученику у припремама за полагање испита за проверу стручно-теоријских знања и матурског практичног рада.
У оквиру периода планираног планом и програмом наставе и учења за припрему и полагање матурског испита, школа организује консултације и додатну припрему ученика за полагање испита, обезбеђујући услове у погледу простора, опреме и временског распореда.
Матурски испит за ученика може да траје највише три дана. У истом дану ученик може да полаже само један део матурског испита.
За сваки део матурског испита директор школе именује стручну испитну комисију, коју чине три члана, као и њихове замене.
Сваки део матурског испита се оцењује и на основу тих оцена утврђује се општи успех на матурском испиту.
ИСПИТ ИЗ МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ
Циљ испита је провера језичке писмености, познавања књижевности као и опште културе. Испит из матерњег језика и књижевности полаже се писмено.
На испиту ученик обрађује једну од четири понуђене теме. Ове теме утврђује Испитни одбор школе, на предлог стручног већа наставника матерњег језика и књижевности.
Испит из матерњег језика и књижевности траје три сата.
Оцену писаног рада утврђује испитна комисија за матерњи језик и књижевност коју чине три наставника матерњег језика и књижевности.
Сваки писани састав прегледају сва три члана комисије и изводе јединствену оцену на основу појединачних оцена сваког члана.
ИСПИТ ЗА ПРОВЕРУ СТРУЧНО-ТЕОРИЈСКИХ ЗНАЊА
Циљ овог дела матурског испита је провера стручно-теоријских знања неопходних за обављање послова и задатака за чије се извршење ученик оспособљава током школовања. На испиту се проверавају знања која се стичу из предмета:
– Технологија штампе,
– Основи графичке технике.
Испит се полаже писмено, решавањем теста за проверу стручно-теоријских знања, који садржи до 50 задатака, а вреднује се са укупно 100 бодова. Бодови се преводе у успех. Скала успешности је петостепена.
Укупан број бодова остварен на тесту |
УСПЕХ |
до 50 |
недовољан (1) |
51–63 |
довољан (2) |
64–76 |
добар (3) |
77–88 |
врло добар (4) |
89–100 |
одличан (5) |
Тест и кључ за оцењивање теста припрема Центар, на основу збирке теоријских задатака за матурски испит и доставља га школама.
Тест садржи познате задатке објављене у збирци (75 бодова) и делимично измењене задатаке из збирке (25 бодова).
Тест који ученици решавају садржи задатке којима се испитује достигнутост исхода учења прописаних планом и програмом наставе и учења за образовни профил техничар штампе. Тестови су конципирани тако да обухватају све нивое знања и све садржаје који су процењени као темељни и од суштинског значаја за обављање послова и задатака у оквиру занимања као и за наставак школовања у матичној области.
Комисију за преглед тестова чине три наставника стручних предмета.
МАТУРСКИ ПРАКТИЧНИ РАД
Циљ матурског практичног рада је провера стручних компетенција прописаних Стандардом квалификације за образовни профил техничар штампе.
На матурском практичном раду ученик извршава један радни задатак којим се проверавају прописане компетенције.
За проверу прописаних компетенција утврђује се листа стандардизованих радних задатака. Листа стандардизованих радних задатака, критеријуми и обрасци за оцењивање саставни су део Приручника.
На основу листе задатака из Приручника, школа формира школску листу задатака у сваком испитном року. Број задатака у школској листи мора бити најмање за 10% већи од броја ученика у одељењу који полажу матурски практичан рад. Ученик извлачи радни задатак на дан полагања матурског практичног рада.
Радни задатак може да се оцени са највише 100 бодова.
Оцену о стеченим прописаним компетенцијама које се проверавају у оквиру матурског практичног рада, даје трочлана испитна комисија коју чине два наставника ужестручних предмета, од којих је један председник комисије, и представник послодаваца, стручњак у датој области рада.
Сагласност на чланство представника послодаваца у комисији, на предлог школа, даје Унија послодаваца Србије, односно Привредна комора Србије односно одговарајуће стручно удружење или комора у сарадњи са Центром. Базу података о члановима испитних комисија – представницима послодаваца води Центар.
Сваки члан испитне комисије у свом обрасцу за оцењивање радног задатка утврђује укупан број бодова које ученик остварује извршењем задатка. На основу појединачног бодовања свих чланова комисије утврђује се просечан број бодова за задатак.
Ако је просечни број бодова на радном задатку, који је кандидат остварио његовим извршењем, мањи од 50, сматра се да кандидат није показао компетентност. У овом случају оцена успеха на матурском практичном раду је недовољан (1).
Када кандидат оствари просечних 50 и више бодова на радном задатку, бодови се преводе у успех према следећој скали:
УКУПАН БРОЈ БОДОВА |
УСПЕХ |
0–49 |
недовољан (1) |
50–62 |
довољан (2) |
63–75 |
добар (3) |
76–88 |
врло добар (4) |
89–100 |
одличан (5) |
УСПЕХ НА МАТУРСКОМ ИСПИТУ
Након реализације појединачних делова матурског испита комисија утврђује и евидентира успех ученика.
На основу резултата свих појединачних делова Испитни одбор утврђује општи успех ученика на матурском испиту.
Општи успех на матурском испиту исказује се једном оценом као аритметичка средња вредност оцена добијених на појединачним деловима матурског испита у складу са Законом.
Ученик је положио матурски испит ако је из свих појединачних делова матурског испита добио позитивну оцену.
Ученик који је на једном или два појединачна дела матурског испита добио недовољну оцену упућује се на полагање поправног или поправних испита.
ДИПЛОМА И УВЕРЕЊЕ
Ученик који је положио матурски испит, стиче право на издавање Дипломе о стеченом средњем образовању за одговарајући образовни профил.
Уз диплому ученик добија и Уверење о положеним испитима у оквиру савладаног програма за образовни профил.
ПРОГРАМ МАТУРСКОГ ИСПИТА
ЗА ОБРАЗОВНИ ПРОФИЛ ТЕХНИЧАР ЗА ЗАШТИТУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
ЦИЉ МАТУРСКОГ ИСПИТА
Матурским испитом проверава се да ли је ученик, по успешно завршеном образовању за образовни профил техничар за заштиту животне средине, стекао стручне компетенције прописане Стандардом квалификације – техничар за заштиту животне средине („Службени гласник РС – Просветни гласник”, број 19/20).
СТРУКТУРА МАТУРСКОГ ИСПИТА
Матурски испит за ученике који су се школовали по плану и програму наставе и учења за образовни профил техничар за заштиту животне средине, састоји се из три дела:
– испит из матерњег језика и књижевности;
– испит за проверу стручно-теоријских знања;
– матурски практични рад.
ПРЕДУСЛОВИ ЗА ПОЛАГАЊЕ МАТУРСКОГ ИСПИТА
Ученик полаже матурски испит у складу са законом. Матурски испит може да полаже ученик који је успешно завршио четири разреда средње школе по плану и програму наставе и учења за образовни профил техничар за заштиту животне средине.
У Приручнику о полагању матурског испита за образовни профил техничар за заштиту животне средине (у даљем тексту: Приручник) су утврђени посебни предуслови за полагање матурског испита у складу са планом и програмом наставе и учења.
ПРИРУЧНИК О ПОЛАГАЊУ МАТУРСКОГ ИСПИТА
Матурски испит спроводи се у складу са овим Правилником и Приручником.
Приручник израђује Завод за унапређивање образовања и васпитања – Центар за стручно образовање и образовање одраслих (у даљем тексту: Центар) у сарадњи са тимом наставника из школа у којима се реализује овај образовни профил.
Приручником се утврђују:
– посебни предуслови за полагање и спровођење матурског испита;
– збирка теоријских задатака за матурски испит;
– листа радних задатака и комбинација, стандардизовани радни задаци и обрасци за оцењивање;
– начини организације и реализације свих делова у оквиру матурског испита.
Центар објављује Приручник на званичној интернет страници Завода за унапређивање образовања и васпитања.
ОРГАНИЗАЦИЈА МАТУРСКОГ ИСПИТА
Матурски испит спроводи се у школи и просторима где се налазе радна места и где су обезбеђени услови за реализацију матурског практичног рада за које се ученик образовао у току свог школовања. Матурски испит се организује у школама у три испитна рока која се реализују у јуну, августу и јануару.
За сваког ученика директор школе одређује менторе. Ментори су наставници стручних предмета који су обучавали ученика у току школовања. Они помажу ученику у припремама за полагање испита за проверу стручно-теоријских знања и матурског практичног рада.
У оквиру периода планираног планом и програмом наставе и учења за припрему и полагање матурског испита, школа организује консултације и додатну припрему ученика за полагање испита, обезбеђујући услове у погледу простора, опреме и временског распореда.
Матурски испит за ученика може да траје највише четири дана. У истом дану ученик може да полаже само један део матурског испита.
За сваки део матурског испита директор школе именује стручну испитну комисију, коју чине три члана, као и њихове замене.
Сваки део матурског испита се оцењује и на основу тих оцена утврђује се општи успех на матурском испиту.
ИСПИТ ИЗ МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ
Циљ испита је провера језичке писмености, познавања књижевности као и опште културе. Испит из матерњег језика и књижевности полаже се писмено.
На испиту ученик обрађује једну од четири понуђене теме. Ове теме утврђује Испитни одбор школе, на предлог стручног већа наставника матерњег језика и књижевности.
Испит из матерњег језика и књижевности траје три сата.
Оцену писаног рада утврђује испитна комисија за матерњи језик и књижевност коју чине три наставника матерњег језика и књижевности.
Сваки писани састав прегледају сва три члана комисије и изводе јединствену оцену на основу појединачних оцена сваког члана.
ИСПИТ ЗА ПРОВЕРУ СТРУЧНО-ТЕОРИЈСКИХ ЗНАЊА
Циљ овог дела матурског испита је провера стручно-теоријских знања неопходних за обављање послова и задатака за чије се извршење ученик оспособљава током школовања. На испиту се проверавају знања која се стичу из предмета:
– Загађивање и заштита тла,
– Загађивање вода и прерада отпадних вода,
– Прерада и одлагање чврстог отпада.
Испит се полаже писмено, решавањем теста за проверу стручно-теоријских знања, који садржи до 50 задатака, а вреднује се са укупно 100 бодова. Бодови се преводе у успех. Скала успешности је петостепена.
Укупан број бодова остварен на тесту |
УСПЕХ |
до 50 |
недовољан (1) |
51–63 |
довољан (2) |
64–76 |
добар (3) |
77–88 |
врло добар (4) |
89–100 |
одличан (5) |
Тест и кључ за оцењивање теста припрема Центар, на основу збирке теоријских задатака за матурски испит и доставља га школама.
Тест садржи познате задатке објављене у збирци (75 бодова) и делимично измењене задатаке из збирке (25 бодова).
Тест који ученици решавају садржи задатке којима се испитује достигнутост исхода учења прописаних планом и програмом наставе и учења за образовни профил техничар за заштиту животне средине. Тестови су конципирани тако да обухватају све нивое знања и све садржаје који су процењени као темељни и од суштинског значаја за обављање послова и задатака у оквиру занимања као и за наставак школовања у матичној области.
Комисију за преглед тестова чине три наставника стручних предмета.
МАТУРСКИ ПРАКТИЧНИ РАД
Циљ матурског практичног рада је провера стручних компетенција прописаних Стандардом квалификације за образовни профил техничар за заштиту животне средине.
На матурском практичном раду ученик извршава два радна задатка којим се проверавају прописане компетенције.
За проверу прописаних компетенција утврђује се листа стандардизованих радних задатака. Листа стандардизованих радних задатака, комбинације, критеријуми и обрасци за оцењивање саставни су део Приручника.
Од стандардизованих радних задатака сачињава се одговарајући број комбинација радних задатака за матурски практични рад. На основу листе комбинација из Приручника, школа формира школску листу комбинација у сваком испитном року. Број комбинација у школској листи мора бити најмање за 10% већи од броја ученика у одељењу који полажу матурски практичан рад. Ученик извлачи комбинацију радних задатака на дан полагања матурског практичног рада.
Сваки радни задатак може да се оцени са највише 100 бодова.
Оцену о стеченим прописаним компетенцијама које се проверавају у оквиру матурског практичног рада, даје трочлана испитна комисија коју чине два наставника ужестручних предмета, од којих је један председник комисије, и представник послодаваца, стручњак у датој области рада.
Сагласност на чланство представника послодаваца у комисији, на предлог школа, даје Унија послодаваца Србије, односно Привредна комора Србије односно одговарајуће стручно удружење или комора у сарадњи са Центром. Базу података о члановима испитних комисија – представницима послодаваца води Центар.
Сваки члан испитне комисије у свом обрасцу за оцењивање радног задатка утврђује укупан број бодова које ученик остварује извршењем задатка. На основу појединачног бодовања свих чланова комисије утврђује се просечан број бодова за задатак.
Ако је просечни број бодова на појединачном радном задатку, који је кандидат остварио његовим извршењем, мањи од 50, сматра се да кандидат није показао компетентност. У овом случају оцена успеха на матурском практичном раду је недовољан (1).
Када кандидат оствари просечних 50 и више бодова по сваком радном задатку, бодови се преводе у успех према следећој скали:
УКУПАН БРОЈ БОДОВА |
УСПЕХ |
0–99 |
недовољан (1) |
100–125 |
довољан (2) |
126–151 |
добар (3) |
152–176 |
врло добар (4) |
177–200 |
одличан (5) |
УСПЕХ НА МАТУРСКОМ ИСПИТУ
Након реализације појединачних делова матурског испита комисија утврђује и евидентира успех ученика.
На основу резултата свих појединачних делова Испитни одбор утврђује општи успех ученика на матурском испиту.
Општи успех на матурском испиту исказује се једном оценом као аритметичка средња вредност оцена добијених на појединачним деловима матурског испита у складу са Законом.
Ученик је положио матурски испит ако је из свих појединачних делова матурског испита добио позитивну оцену.
Ученик који је на једном или два појединачна дела матурског испита добио недовољну оцену упућује се на полагање поправног или поправних испита.
ДИПЛОМА И УВЕРЕЊЕ
Ученик који је положио матурски испит, стиче право на издавање Дипломе о стеченом средњем образовању за одговарајући образовни профил.
Уз диплому ученик добија и Уверење о положеним испитима у оквиру савладаног програма за образовни профил.
ПРОГРАМ МАТУРСКОГ ИСПИТА
ЗА ОБРАЗОВНИ ПРОФИЛ ТЕХНИЧАР ЗА ОПЕРАТИВНУ ФОРЕНЗИКУ
ЦИЉ МАТУРСКОГ ИСПИТА
Матурским испитом проверава се да ли је ученик, по успешно завршеном образовању за образовни профил техничар за оперативну форензику, стекао стручне компетенције прописане Стандардом квалификације – техничар за оперативну форензику („Службени гласник РС – Просветни гласник”, број 2/21).
СТРУКТУРА МАТУРСКОГ ИСПИТА
Матурски испит за ученике који су се школовали по плану и програму наставе и учења за образовни профил техничар за оперативну форензику, састоји се из три дела:
– испит из матерњег језика и књижевности;
– испит за проверу стручно-теоријских знања;
– матурски практични рад.
ПРЕДУСЛОВИ ЗА ПОЛАГАЊЕ МАТУРСКОГ ИСПИТА
Ученик полаже матурски испит у складу са законом. Матурски испит може да полаже ученик који је успешно завршио четири разреда средње школе по плану и програму наставе и учења за образовни профил техничар за оперативну форензику.
У Приручнику о полагању матурског испита за образовни профил техничар за оперативну форензику (у даљем тексту: Приручник) су утврђени посебни предуслови за полагање матурског испита у складу са планом и програмом наставе и учења.
ПРИРУЧНИК О ПОЛАГАЊУ МАТУРСКОГ ИСПИТА
Матурски испит спроводи се у складу са овим Правилником и Приручником.
Приручник израђује Завод за унапређивање образовања и васпитања – Центар за стручно образовање и образовање одраслих (у даљем тексту: Центар) у сарадњи са тимом наставника из школа у којима се реализује овај образовни профил.
Приручником се утврђују:
– посебни предуслови за полагање и спровођење матурског испита;
– збирка теоријских задатака за матурски испит;
– листа радних задатака и комбинација, стандардизовани радни задаци и обрасци за оцењивање;
– начини организације и реализације свих делова у оквиру матурског испита.
Центар објављује Приручник на званичној интернет страници Завода за унапређивање образовања и васпитања.
ОРГАНИЗАЦИЈА МАТУРСКОГ ИСПИТА
Матурски испит спроводи се у школи и просторима где се налазе радна места и где су обезбеђени услови за реализацију матурског практичног рада за које се ученик образовао у току свог школовања. Матурски испит се организује у школама у три испитна рока која се реализују у јуну, августу и јануару.
За сваког ученика директор школе одређује менторе. Ментори су наставници стручних предмета који су обучавали ученика у току школовања. Они помажу ученику у припремама за полагање испита за проверу стручно-теоријских знања и матурског практичног рада.
У оквиру периода планираног планом и програмом наставе и учења за припрему и полагање матурског испита, школа организује консултације и додатну припрему ученика за полагање испита, обезбеђујући услове у погледу простора, опреме и временског распореда.
Матурски испит за ученика може да траје највише четири дана. У истом дану ученик може да полаже само један део матурског испита.
За сваки део матурског испита директор школе именује стручну испитну комисију, коју чине три члана, као и њихове замене.
Сваки део матурског испита се оцењује и на основу тих оцена утврђује се општи успех на матурском испиту.
ИСПИТ ИЗ МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ
Циљ испита је провера језичке писмености, познавања књижевности као и опште културе. Испит из матерњег језика и књижевности полаже се писмено.
На испиту ученик обрађује једну од четири понуђене теме. Ове теме утврђује Испитни одбор школе, на предлог стручног већа наставника матерњег језика и књижевности.
Испит из матерњег језика и књижевности траје три сата.
Оцену писаног рада утврђује испитна комисија за матерњи језик и књижевност коју чине три наставника матерњег језика и књижевности.
Сваки писани састав прегледају сва три члана комисије и изводе јединствену оцену на основу појединачних оцена сваког члана.
ИСПИТ ЗА ПРОВЕРУ СТРУЧНО-ТЕОРИЈСКИХ ЗНАЊА
Циљ овог дела матурског испита је провера стручно-теоријских знања неопходних за обављање послова и задатака за чије се извршење ученик оспособљава током школовања. На испиту се проверавају знања која се стичу из предмета:
– Физичка хемија,
– Трасологија,
– Основе криминалистичке технике.
Испит се полаже писмено, решавањем теста за проверу стручно-теоријских знања, који садржи до 50 задатака, а вреднује се са укупно 100 бодова. Бодови се преводе у успех. Скала успешности је петостепена.
Укупан број бодова остварен на тесту |
УСПЕХ |
до 50 |
недовољан (1) |
51–63 |
довољан (2) |
64–76 |
добар (3) |
77–88 |
врло добар (4) |
89–100 |
одличан (5) |
Тест и кључ за оцењивање теста припрема Центар, на основу збирке теоријских задатака за матурски испит и доставља га школама.
Тест садржи познате задатке објављене у збирци (75 бодова) и делимично измењене задатаке из збирке (25 бодова).
Тест који ученици решавају садржи задатке којима се испитује достигнутост исхода учења прописаних планом и програмом наставе и учења за образовни профил техничар за оперативну форензику. Тестови су конципирани тако да обухватају све нивое знања и све садржаје који су процењени као темељни и од суштинског значаја за обављање послова и задатака у оквиру занимања као и за наставак школовања у матичној области.
Комисију за преглед тестова чине три наставника стручних предмета.
МАТУРСКИ ПРАКТИЧНИ РАД
Циљ матурског практичног рада је провера стручних компетенција прописаних Стандардом квалификације за образовни профил техничар за оперативну форензику.
На матурском практичном раду ученик извршава два радна задатка којима се проверавају прописане компетенције.
За проверу прописаних компетенција утврђује се листа стандардизованих радних задатака. Листа стандардизованих радних задатака, комбинације, критеријуми и обрасци за оцењивање саставни су део Приручника.
Од стандардизованих радних задатака сачињава се одговарајући број комбинација радних задатака за матурски практични рад. На основу листе комбинација из Приручника, школа формира школску листу комбинација у сваком испитном року. Број комбинација у школској листи мора бити најмање за 10% већи од броја ученика у одељењу који полажу матурски практичан рад. Ученик извлачи комбинацију радних задатака на дан полагања матурског практичног рада.
Сваки радни задатак може да се оцени са највише 100 бодова.
Оцену о стеченим прописаним компетенцијама које се проверавају у оквиру матурског практичног рада, даје трочлана испитна комисија коју чине два наставника ужестручних предмета, од којих је један председник комисије, и представник послодаваца, стручњак у датој области рада.
Сагласност на чланство представника послодаваца у комисији, на предлог школа, даје Унија послодаваца Србије, односно Привредна комора Србије односно одговарајуће стручно удружење или комора у сарадњи са Центром. Базу података о члановима испитних комисија – представницима послодаваца води Центар.
Сваки члан испитне комисије у свом обрасцу за оцењивање радног задатка утврђује укупан број бодова које ученик остварује извршењем задатка. На основу појединачног бодовања свих чланова комисије утврђује се просечан број бодова за задатак.
Ако је просечни број бодова на појединачном радном задатку, који је кандидат остварио његовим извршењем, мањи од 50, сматра се да кандидат није показао компетентност. У овом случају оцена успеха на матурском практичном раду је недовољан (1).
Када кандидат оствари просечних 50 и више бодова по сваком радном задатку, бодови се преводе у успех према следећој скали:
УКУПАН БРОЈ БОДОВА |
УСПЕХ |
0–99 |
недовољан (1) |
100–125 |
довољан (2) |
126–151 |
добар (3) |
152–176 |
врло добар (4) |
177–200 |
одличан (5) |
УСПЕХ НА МАТУРСКОМ ИСПИТУ
Након реализације појединачних делова матурског испита комисија утврђује и евидентира успех ученика.
На основу резултата свих појединачних делова Испитни одбор утврђује општи успех ученика на матурском испиту.
Општи успех на матурском испиту исказује се једном оценом као аритметичка средња вредност оцена добијених на појединачним деловима матурског испита у складу са Законом.
Ученик је положио матурски испит ако је из свих појединачних делова матурског испита добио позитивну оцену.
Ученик који је на једном или два појединачна дела матурског испита добио недовољну оцену упућује се на полагање поправног или поправних испита.
ДИПЛОМА И УВЕРЕЊЕ
Ученик који је положио матурски испит, стиче право на издавање Дипломе о стеченом средњем образовању за одговарајући образовни профил.
Уз диплому ученик добија и Уверење о положеним испитима у оквиру савладаног програма за образовни профил.